Kluby i kółka działające w MDK w roku szkolnym 2022/2023
Uwaga!
Na zajęcia Szkoły tańca Arabeska, aerobiku oraz Zajęcia taneczno-ruchowe dla osób niepełnosprawnych zapisy przyjmują instruktorzy (zapisy w trakcie).
Taneczne dzieciaki – różne rodzaje tańca (dla dzieci w wieku 7–11 lat)
wtorki, godz. 17.00-18.00
PIERWSZE ZAJĘCIA: 27 września
Odpłatność: 50 zł/ miesiąc płatne w pierwszym tygodniu miesiąca
Prowadzenie: Magdalena Froń-Nagórska
Celem zajęć jest wprowadzenie dzieci w świat tańca – poprzez naukę podstaw tańca towarzyskiego oraz innych technik, jak rytmika, disco dance, gimnastyka oraz hip-hop. Na zajęciach dzieci poznają takie tańce, jak m.in.: cha cha, walc, samba, quickstep oraz wiele innych – wszystko w formie przyjaznej dla dzieci, z użyciem wielu ćwiczeń urozmaicających zajęcia – tak, żeby zaszczepić dzieciom miłość do tańca oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Podczas zajęć zwracana jest też uwaga na poprawną postawę, rytmikę, poprawę sprawności fizycznej oraz umiejętność koncentracji.
Mozaika artystyczna (od 6 lat) NOWE!
środy, godz. 16.30-18.00
PIERWSZE ZAJĘCIA: 28 września
Odpłatność: 50 zł/ miesiąc płatne w pierwszym tygodniu miesiąca
Instruktorka: Agnieszka Skrabaka
Mozaika zachęca do twórczych eksperymentów z użyciem różnych technik i materiałów (od kamyków, patyków, liści, słomek itp. do ceramiki lub szkła).
Pod fachowym okiem instruktorki dzieci będą tworzyły małe formy płaskie i przestrzenne np.: ramkę na lusterko, podstawkę pod kubek, doniczkę, trójwymiarowy obraz ścienny itd. zgodnie z kalendarzem świat i wydarzeń. Oczywiście każdy we własnym tempie i zgodnie z własnymi możliwościami.
Proces twórczy rozpoczyna indywidualny projekt – rysunek, który następnie zostaje przekształcony w drobne elementy bazy do mozaiki. Kolejno powstaje mozaika oraz jej wypełnienie.
Fabryka kreatywności (dla dzieci w wieku 6-10 lat)
poniedziałki, godz. 16.30-18.00
PIERWSZE ZAJĘCIA: 26 września
Odpłatność: 50 zł/ miesiąc płatne w pierwszym tygodniu miesiąca
Instruktorka: Barbara Chladek
Kreatywne poniedziałki to cotygodniowe zajęcia dla dzieci prowadzone w formie warsztatów, które pozwolą uczestnikom twórczo spojrzeć na otaczający świat. Podczas zajęć dzieci będą miały okazję poznać różne formy tworzenia „czegoś” nowego z wykorzystaniem m.in. przedmiotów codziennego użytku czy elementów przyrody. Warsztaty rozwiną zdolności manualne, pobudzą wyobraźnię, a równocześnie przybliżą pojęcia związane z ekologią i recyklingiem.
W planach wiele atrakcji: zajęcia artystyczne, wycieczki, doświadczenia naukowe i wiele, wiele innych!
Makrama (dla dorosłych)
czwartki, godz. 16.00-19.00
PIERWSZE ZAJĘCIA: 22 września
Odpłatność: 10 zł/ zajęcia
Instruktorka: Sandra Poźniak
Do czego może służyć makrama? Cóż, poza tym, że jej wyplatanie sprzyja relaksacji, jest rodzajem treningu uważności i koncentracji, może przynieść też bardzo praktyczne i wymierne korzyści. Opanowując nawet najprostsze, podstawowe węzły makramowe, można tworzyć wiele przedmiotów, które zachwycają nie tylko wyglądem, ale też trwałością.
Pracownia fotografii alternatywnej (dla dorosłych oraz młodzieży od 13 lat)
wtorki, godz. 18.15-20.15
PIERWSZE ZAJĘCIA: 27 września
Odpłatność: 50 zł/ miesiąc płatne w pierwszym tygodniu miesiąca
Instruktorka: Iwona Germanek
Prowadząca tak zachęca do udziału w zajęciach:
„Kierujemy swoje działania do osób zmęczonych fotografią cyfrową. Fotografia alternatywna to dla nas różnorakie techniki analogowe, od kamery obskury i fotografii otworkowej poprzez takie techniki historyczne jak cyjanotypia, guma dwuchromianowa, papier solny czy mokry kolodion. To oczywiście wykonywanie zdjęć za pomocą starych aparatów analogowych wyszperanych na strychu lub na pchlim targu i samodzielne wywoływanie negatywów i ich skanowanie.
W ramach spotkań stworzymy własne wypowiedzi fotograficzne czerpiąc z innych dziedzin sztuki jak malarstwo, rzeźba czy rysunek. Pracownia przewiduje wspólne rozmowy o sztuce ze szczególnym uwzględnieniem fotografii. Przeglądanie albumów czy publikacji oraz odwiedzanie wystaw.
Uczestnicy nie muszą dysponować własnym aparatem.”
Koło fotograficzne „M42″ (od 18 roku życia)
poniedziałki, godz. 18.15-21.15
PIERWSZE ZAJĘCIA: 10 października
Instruktor: Tomasz Kasiak
Interesujesz się fotografią? Chcesz opanować swój aparat? Lubisz poszerzać wiedzę na temat wykonywania zdjęć? Te zajęcia są dla Ciebie!
Język niemiecki (kontynuacja)
czwartki, godz. 17.00-18.30
PIERWSZE ZAJĘCIA: 29 września
Odpłatność: 50 zł/ miesiąc płatne w pierwszym tygodniu miesiąca
Instruktor: Jolanta Chrost
Kontynuacja nauki języka niemieckiego z elementami kultury krajów niemieckojęzycznych.
Szachy dla dzieci i młodzieży NOWE!
zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat – wtorki, godz. 16.00-17.00
zajęcia dla dzieci w wieku 11-16 lat – wtorki, godz. 17.00-18.00
Odpłatność: 50 zł/ miesiąc płatne w pierwszym tygodniu miesiąca
PIERWSZE ZAJĘCIA: 20 września
Instruktor: Marcin Surman
Współcześni naukowcy bardzo intensywnie przeanalizowali tę grę. Według ich wniosków, szachy poprawiają zdolności intelektualne, podnoszą IQ, poprawiają zdolności arytmetyczne, wyostrzają zdolności językowe, kształcą umiejętność krytycznego myślenia a także wspomagają rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych.
Teatr „Mała Baza” (dzieci do 6. klasy szkoły podstawowej)
piątki, godz. 17.30-18.30
PIERWSZE ZAJĘCIA: 23 września
Odpłatność: 50 zł/ miesiąc płatne w pierwszym tygodniu miesiąca
Instruktorka: Paulina Koniarska
Zajęcia teatralne przeznaczone dla dzieci młodszych oraz wszystkich tych, które dopiero rozpoczynają przygodę z teatrem.
Teatr „Baza”
piątki, godz. 18.30-20.00
PIERWSZE ZAJĘCIA: 23 września
Odpłatność: 50 zł/ miesiąc płatne w pierwszym tygodniu miesiąca
Instruktorka: Paulina Koniarska
Teatr „Baza” to zespół teatralny pracujący pod okiem Pauliny Koniarskiej. Zajęcia prowadzone są metodami kreatywnej zabawy z wykorzystaniem różnych technik teatralnych m.in. teatru cieni, teatru czarnego, teatru słowa. Każdy z uczestników ma możliwość popracowania nad dykcją, emisją głosu. Zajęcia mają na celu nie tylko poznanie magii teatru, ale w bardzo pozytywny sposób wpływają na rozwój młodego człowieka, kształtują wyobraźnię, pozbywają stresu, uczą pracy w grupie.
Teatr ma już na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień m.in. podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Dziecięcych MINIATURA w Opolu za spektakl pt. „Człowiek”.
Oprócz cyklicznych zajęć uczestnicy mają możliwość wyjazdów na obozy artystyczne, indywidualne konkursy i festiwale, do teatrów czy na castingi. Serdecznie zapraszamy do udziału! Ilość miejsc ograniczona.
RoboKids – laboratorium kreatywności
zajęcia dla dzieci w wieku 5-7 lat – soboty, godz. 11.15-12.45
Odpłatność: 120 zł/ miesiąc
zajęcia dla dzieci w wieku 8-13 lat – soboty, godz. 9.00-11.00
Odpłatność: 140 zł/ miesiąc
PIERWSZE ZAJĘCIA: 1 października
Instruktor: Adam Pawelec
RoboKids to kursy robotyki dla dzieci łączące świetną zabawę z edukacją. W trakcie zajęć roboty ożywają w rękach najmłodszych, wiedza z obszarów informatyki, matematyki czy fizyki jest pochłaniana przez dzieci i pobudza ich ciekawość i wyobraźnię. Logika, wyobraźnia wizualno-przestrzenna i twórczość, to umiejętności, które nabędzie dziecko podczas zajęć. Dzięki temu RoboKids staje się alternatywną formą rozrywki dla dzieci, która w doskonały sposób jest w stanie wypełnić czas wolny dziecka. W czasie zajęć dzieci zajmują się budową, projektowaniem oraz programowaniem robotów, wykorzystując do tego specjalne zestawy klocków LEGO® Mindstorm. Zajęcia rozwijają logiczne myślenie, twórcze rozwiązywanie problemów, koncentrację oraz pracę w grupie dzięki zadaniom, które są przed nimi przedstawione w trakcie zajęć.
Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Społecznego Rozwoju w Łaziskach Górnych, www.csr.biz.pl w ramach Placówki Kształcenia Ustawicznego.
Zajęcia taneczno-ruchowe dla osób niepełnosprawnych
środy, godz. 16.00-18.00
PIERWSZE ZAJĘCIA: 7 września
Zapisy i odpłatność u instruktorki, tel. 733 036 622
Instruktorka: Monika Orlof-Jagiełło
TANIEC – MUZYKA – WYZWANIE – INTEGRACJA – ZABAWA – RELAKS – KONDYCJA – PRZYGODA – RUCH
Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych!
Chór „Echo”
poniedziałki, godz. 16.00-18.00
PIERWSZE ZAJĘCIA: 12 września
środy, godz. 17.00-19.00
Dyrygentka: Lilianna Czajkowska
Towarzystwo Śpiewacze z ponad stuletnią historią, które zapisało wiele wspaniałych kart historii amatorskiego ruchu śpiewaczego na Śląsku. Setki prób, występów oraz koncertów. Dzięki pracy doskonałych dyrygentów: Karola Stryi, Karola Anbilda i wielu innych przez długie lata lat był najlepszym chórem w okręgu oraz chlubą i wizytówką kulturalną naszego miasta. Znaczący rozdział w historii towarzystwa to również 25-letni okres pracy z zespołem Marii Słowik-Tudzierz, wieloletnia dyrygentura Donaty Dłubis a także 30-letni staż Adolfa Szyszki w roli prezesa.
Grupa wokalna „Camerton”
wtorki, godz. 19.00-21.00
PIERWSZE ZAJĘCIA: 6 września
czwartki, godz. 19.00-21.00
Dyrygenci: Ewa i Grzegorz Kaczmarczykowie
Zespół rozpoczął działalność 4 grudnia 2007 roku w Łaziskach Górnych. Od 11 kwietnia 2008 roku funkcjonuje pod nazwą Grupa Wokalna Camerton. Od stycznia 2009 roku zespół jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Pomimo swojej krótkiej historii ma już na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.
Joga akademicka
wtorki, godz. 18.00-20.00
PIERWSZA ZAJĘCIA: 13 września
Odpłatność: 6 zł za każde zajęcia
Instruktorka: Małgorzata Mendecka
Joga akademicka jest systemem aktywności prozdrowotnej opartym na ćwiczeniach fizycznych hatha jogi oraz technikach relaksacyjnych. Celem jogi akademickiej jest utrzymanie oraz poprawa zdrowia psychofizycznego człowieka. Metody wykorzystywane w jodze akademickiej są potwierdzone naukowo, w szczególności oparte są o naukę o rekreacji ruchowej.
Szkoła tańca „Arabeska”
Grupa młodsza (dzieci w wieku 3-6 lat) – poniedziałki, godz. 16.15-17.15
Grupa średniozaawansowana (dzieci w wieku 6-9 lat) – poniedziałki, godz. 17.15-18.15
Grupa zaawansowana (dzieci w wieku 9-13 lat) – poniedziałki, godz. 15.15-16.15
PIERWSZE ZAJĘCIA: 5 września
Zapisy i odpłatność u instruktorki, tel. 507 273 841
Instruktorka: Aneta Kania
Szkoła tańca „Arabeska” zaprasza wszystkie dzieci od 3 roku życia, które chcą nauczyć się tańca współczesnego z elementami baletu.
Jeśli Twoje dziecko lubi tańczyć i jednocześnie dobrze się bawić, może nabyć przydatnych w przyszłości umiejętności tańca, a także kształtować odpowiednio sylwetkę swego ciała.
W programie:
- Ćwiczenia świadomości ciała w przestrzeni.
- Koordynacja i równowaga ciała.
- Izolacje i kontrakcje.
- Praca nad uelastycznieniem ciała (ćwiczenia rozciągające).
- Elementy tańca klasycznego, gry aktorskiej, partnerowania, akrobatyki (w zależności od sprawności grupy).
- Improwizacja.
- Praca nad przekazywaniem emocji widzowi poprzez taniec.
- Praca nad poprawną postawą tancerza (zastosowanie klasyki).
Aerobik
poniedziałki, godz. 18.30-19.45, PIERWSZE ZAJĘCIA: 5 września
środy, godz. 18.30-19.30, PIERWSZE ZAJĘCIA: 7 września
piątki, godz. 18.00-19.30, PIERWSZE ZAJĘCIA: 9 września
Zapisy i odpłatność u instruktorki, tel. 600 210 312
Instruktorka: Monika Otremba