Łaziska Górne

Artystyczny Zespół Dziecięcy „Radość”
środy, godz. 16.00-18.30; piątki, godz. 16.00-17.30

Istnieje od 1982 roku. Skupia uzdolnione dzieci naszego miasta i okolicy. Na repertuar składają się głównie piosenki utrzymane w wesołym, zabawnym stylu, a barwne stroje i choreografia dopełniają całości. Zespół ma na swoim koncie ponad 30 własnych piosenek, a najlepsze z nich zostały zamieszczone na płycie CD wydanej  z okazji 25-lecia zespołu. W 2013 roku zespół obchodził swoje 30-lecie!
Instruktorzy: Alicja Raszka, Aleksandra Szafraniec, Tadeusz Wita
Stroje: Irena Wita

***

Zumba dla dzieci
Dla dzieci 5-8 lat – środy, godz. 16.30-17.15
Dla dzieci od 8 roku życia – środy, godz. 17.30-18.15

Zumba to taniec zainspirowany połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness. Zawiera w sobie elementy tańca i aerobiku. Choreografia Zumby łączy hip-hop, soca, samba, salsa, merengue, mambo, sztuki walki, oraz elementy Bollywood i tańca brzucha.  Idealne zajęcia dla dzieci, które lubią się bawić i tańczyć.
Instruktorka: Daria Kaleta-Kolonko

***

Capoeira
Dla przedszkolaków (4-5 lat) – wtorki, godz. 16.30-17.30
Grupa początkująca (od 6 lat) – wtorki, godz. 17.30-18.30
Grupa zaawansowana – wtorki, godz. 18.30-19.30

Capoeira to coś więcej niż sztuka walki. Dzięki  niej rozwiniesz swoją sprawność, poczucie rytmu, kreatywność i umiejętność radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach. Capoeira otworzy Cię na bogactwo afrobrazylijskiej kultury, a zajęcia będą doskonałą zabawą w gronie nowych przyjaciół. Treningi w MDK odbywają się od 2009 roku. Przyjdź, spróbuj i poczuj to.
Instruktor: Marcin Powała

***

Szkoła tańca „Arabeska”
Grupa młodsza (dzieci w wieku 3-5 lat) – poniedziałki, godz. 16.00-17.00
Grupa starsza (dzieci w wieku 6-10 lat) – poniedziałki, godz. 17.00-18.00

Szkoła tańca „Arabeska” zaprasza wszystkie dzieci od 3 roku życia, które chcą nauczyć się tańca współczesnego z elementami baletu.
Jeśli Twoje dziecko lubi tańczyć i jednocześnie dobrze się bawić, może nabyć przydatnych w przyszłości umiejętności tańca, a także kształtować odpowiednio sylwetkę swego ciała.
W programie:
1. Ćwiczenia świadomości ciała w przestrzeni.
2. Koordynacja i równowaga ciała.
3. Izolacje i kontrakcje.
4. Praca nad uelastycznieniem ciała (ćwiczenia rozciągające).
5. Elementy tańca klasycznego, gry aktorskiej, partnerowania, akrobatyki (w zależności od sprawności grupy).
6. Improwizacja.
7. Praca nad przekazywaniem emocji widzowi poprzez taniec.
8. Praca nad poprawną postawą tancerza (zastosowanie klasyki).
Zajęcia prowadzi: Aneta Skoczek

***

Kółko plastyczne dla dzieci
I grupa (prowadząca – Iwona Germanek) – poniedziałki, godz. 15.30-17.30
II grupa (prowadząca – Aneta Grymel) – środy, godz. 16.00-18.00

Dzieci pod fachowym okiem instruktora mają okazję poznać różne techniki plastyczne, rozwijają swój talent. W ramach zajęć odbywają się wernisaże, a prace wychowanków są często prezentowane i nagradzane na różnych wystawach. Ze względu na ogromne zainteresowanie, od 2010 roku zajęcia prowadzone są w dwóch grupach.
Instruktorki: Iwona Germanek, Aneta Grymel.

***

Fabryka kreatywności
Dla dzieci w wieku 6-10 lat – czwartki, godz. 16.30-18.00

Kreatywne czwartki to cotygodniowe zajęcia dla dzieci prowadzone w formie warsztatów, które pozwolą uczestnikom twórczo spojrzeć na otaczający świat. Podczas zajęć dzieci będą miały okazję poznać różne formy tworzenia „czegoś” nowego z wykorzystaniem m.in. przedmiotów codziennego użytku czy elementów przyrody. Warsztaty rozwiną zdolności manualne, pobudzą wyobraźnię, a równocześnie przybliżą pojęcia związane z ekologią i recyklingiem.
W planach wiele atrakcji: zajęcia artystyczne, wycieczki, doświadczenia naukowe i wiele, wiele innych!
Instruktorka: Barbara Chladek

***

Warsztaty plastyczne dla młodzieży i dorosłych
(nauka malarstwa i rysunku, konsultacje i korekty, wiedza o sztuce)
środy, godz. 18.00-21.00
Warsztaty plastyczne przeznaczone dla młodzieży i dorosłych pragnących doskonalić swój talent plastyczny. Nauka malarstwa i rysunku prowadzona jest przez doświadczonego pedagoga i artystę. W ciekawej formie przekazywana jest również wiedza o sztuce.
Instruktor: Anna Lupa-Suchy

***

Warsztaty wokalne (dla zaawansowanych wokalnie)
Informacji udziela kierownik artystyczny MDK – Tadeusz Wita (tel. 600 353 206)
Prowadzenie: Elżbieta Żydek

***

Kółko fotograficzne „M42″ (od 18 roku życia)
poniedziałki, godz. 18.00-21.00

Interesujesz się fotografią? Chcesz opanować swój aparat? Lubisz poszerzać wiedzę na temat wykonywania zdjęć? Te zajęcia są dla Ciebie!
Instruktor: Tomasz Kasiak

***

Teatr „Baza”
poniedziałki, godz. 18.30-20.30
piątki, godz. 17.30-19.30

Teatr „Baza” to zespół teatralny pracujący pod okiem Iwony Woźniak. W skład zespołu wchodzi 12 dzieci i młodzieży od 7 lat do 16. Zajęcia prowadzone są metodami kreatywnej zabawy z wykorzystaniem różnych technik teatralnych m.in. teatru cieni, teatru czarnego, teatru słowa. Każdy z uczestników ma możliwość popracowania nad dykcją, emisją głosu. Zajęcia mają na celu nie tylko poznanie magii teatru, ale w bardzo pozytywny sposób wpływają na rozwój młodego człowieka, kształtują wyobraźnię, pozbywają stresu, uczą pracy w grupie.
Teatr ma już na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień m.in. podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Dziecięcych MINIATURA w Opolu za spektakl pt. „Człowiek”.
Oprócz cyklicznych zajęć uczestnicy mają możliwość wyjazdów na obozy artystyczne, indywidualne konkursy i festiwale, do teatrów czy na castingi. Serdecznie zapraszamy do udziału! Ilość miejsc ograniczona.
Instruktor: Iwona Woźniak

Iwona Woźniak ukończyła Studium Animatorów Kultury
i Bibliotekarzy w Opolu, Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, a także Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – studia podyplomowe z zakresu menedżer kultury.
Pracuje w wielu miejscach na terenie Śląska m.in. w Pałacu Młodzieży w Katowicach jako nauczyciel teatru. W Pracowni Impresaryjno–Teatralnej prowadzi zajęcia z zakresu pedagogiki teatru. Tworzy autorskie programy z zakresu szeroko pojętej edukacji kulturalnej. Obecnie prowadzi m.in. Teatr WIR, Teatr STK oraz grupy warsztatowe. Stworzyła wiele spektakli i działań teatralnych pokazywanych na festiwalach w Polsce i za granicą. Prowadzi także
Teatr „Naumiony” w Ornontowicach, zajmujący się kultywowaniem i zapisywaniem tradycji i gwary śląskiej. Od 15 lat prowadzi stworzoną przez siebie Integracyjną Grupę Teatralną POMOST, pracującą z osobami niepełnosprawnymi. Jako prekursorka wykorzystała pracę
z osobami niepełnosprawnymi na scenie do ich integracji ze środowiskiem.
Przez ponad 12 lat tworzyła autorskie programy edukacji teatralnej w Teatrze Małym w Tychach. Współtworzyła Tyskie Spotkania Teatralne oraz projekt Lato w Teatrze Małym. Współpracuje z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Katowicach prowadząc szereg warsztatów autorskich z zakresu edukacji teatralnej. Jako instruktor teatru współpracuje z Polonią na terenie Węgier, Litwy, Ukrainy i Belgii.
Laureatka wielu konkursów – uzyskała tytuł Ambasadora Doliny Kreatywnej w TVP 2. Jej spektakl pt. „Hebama” nominowany został do prestiżowej nagrody Złote Maski Województwa Śląskiego. Otrzymała także stypendium Marszałka Województwa Śląskiego.

***

Kółko szachowe dla dzieci
Grupa początkująca (od 6 lat) – wtorki, godz. 15.40-16.40
II grupa – kontynuacja – wtorki, godz. 16.40-17.40

Szachy to nie tylko stara gra planszowa, ale przede wszystkim sztuka logicznego myślenia. Młodzi ludzie poznają tutaj zasady i tajniki gry, biorą udział w turniejach szachowych o charakterze klubowym i miejskim.
Instruktor: Hanna Leks – mistrzyni międzynarodowa

***

Pilates
I grupa (express brzuszki) – czwartki, godz. 18.00-19.00
II grupa (tabata) – czwartki godz. 19.00-20.00

Pilates to system ćwiczeń fizycznych wymyślony na początku XX wieku przez Niemca Josefa Hymbertusa Pilatesa, którego celem miało być rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. System pilates to połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Wg założeń Pilatesa metoda ta przyczyniać się ma do: wzmocnienia mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania, odciążenia kręgosłupa, poprawy postawy, uelastycznienia ciała, obniżenia poziomu stresu oraz ogólnej poprawy zdrowia osób ćwiczących.
Instruktor: Beata Mendel

***

Język niemiecki dla zaawansowanych (kontynuacja)
wtorki, godz. 15.30-17.00

Podczas zajęć uczestnicy poznają w przystępnej formie podstawy języka, otrzymują wiadomości realioznawcze o krajach niemieckojęzycznych (prelekcje, filmy, itp.).
Instruktor: Jolanta Chrost

***

Towarzystwo Śpiewacze „Echo”
poniedziałki i środy, godz. 17.00-19.00

Rok 2013 był rokiem chlubnego jubileuszu 100-lecia. Ten jubileusz to również 100 wspaniałych kart historii amatorskiego ruchu śpiewaczego na Śląsku, a także setki prób, występów oraz koncertów. Dzięki pracy doskonałych dyrygentów: Karola Stryi, Karola Anbilda i wielu innych przez długie lata lat był najlepszym chórem w okręgu oraz chlubą i wizytówką kulturalną naszego miasta. Znaczący rozdział w historii towarzystwa to również 25-letni okres pracy z zespołem Marii Słowik-Tudzierz, a także 30-letni staż Adolfa Szyszki w roli prezesa.
Dyrygent: Donata Dłubis, prezes: Jerzy Szymala.

***

Grupa wokalna „Camerton”
wtorki, godz. 19.00-21.00

Zespół rozpoczął działalność 4 grudnia 2007 roku w Łaziskach Górnych. Od 11 kwietnia 2008 roku funkcjonuje pod nazwą Grupa Wokalna Camerton. Od stycznia 2009 roku zespół jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Pomimo swojej krótkiej historii ma już na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.
Dyrygenci: Ewa i Grzegorz Kaczmarczykowie Prezes: Andrzej Bula
Zapraszamy na oficjalną stronę: www.camerton.laziska.pl

***