Zapraszamy serdecznie na wystawę polenerową uczniów Niepublicznego Liceum Sztuk Plastycznych im. Orląt Lwowskich w Tychach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.
To niepowtarzalna okazja, żeby zapoznać się z twórczością twórców, którzy pod okiem specjalistów stawiają swoje pierwsze kroki na drodze sztuki.
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 7 marca 2025 r., w piątek, o godz. 17:00 w sali nr 13 MDK.
Wystawę będzie można oglądać do 4 kwietnia.
O WYSTAWIE:
Zgodnie z podstawą programową dotyczącą kształcenia w Niepublicznym Liceum Sztuk Plastycznych
im. Orląt Lwowskich w Tychach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach nasi uczniowie mają obowiązek realizacji zajęć rysunku i malarstwa na plenerze malarskim. We wrześniu 2024 roku, z inicjatywy pani dyrektor Bożeny Uszok-Jarek, dla klas 3-5 został zorganizowany pięciodniowy plener w Nowym Wiśniczu. W trakcie jego trwania uczniowie mieli okazję w praktyce zgłębić poznane już wcześniej na zajęciach szkolnych problemy związane z szeroko pojmowanym pejzażem, a co za tym idzie, także z takimi zagadnieniami jak przestrzeń, perspektywa czy architektura. Rozpracowując zagadnienia
kompozycji – między innymi przez autorski wybór kadru, sposób oddania planów, głębi obrazu – młodzi adepci sztuki mieli możliwość rozwinięcia nie tylko możliwości percepcyjnych, ale – przede wszystkim – wyobraźni.
Jej rozwojowi niewątpliwie sprzyjał krajobraz kulturowy Pogórza Wiśnickiego, bogaty nie tylko w trzy rezerwaty przyrody i wspaniałe jej pomniki. O jego wyjątkowości świadczy także unikatowy zespół architektoniczno-krajobrazowy Nowego Wiśnicza. Górujący nad okolicą wspaniały, barokowy zamek zwieńczony nadającymi mu charakterystyczny wygląd basztami nie pozwalał zapomnieć o minionych czasach, czy wybitnych postaciach z polskiej historii. Swym urokiem jednak chyba bardziej kierował myśli w stronę baśniowej atmosfery miejsca, pełnej wyimaginowanych smoków, rycerzy, magii, tajemniczych leśnych stworzeń. Młodzi artyści szukali inspiracji w obrębie zamkowych murów obronnych, w mrocznych
wnętrzach komnat, portretowali jego sylwetkę z oddali, w otoczeniu starodrzewu, notując na swych płótnach także zmienną, wrześniową pogodę. Krajobraz dopełniały również zabudowania siedemnastowiecznego zespołu poklasztornego karmelitów, barokowy kościół farny i ratusz oraz stary cmentarz żydowski, którego świetnie zachowane, bogate w ornamentykę macewy tworzyły fascynującą arenę nieustannej walki światła i cienia wśród rozświetlonych jesiennym słońcem drzew.
Urok Nowego Wiśnicza odkryło wielu. Bywał tu bardzo często choćby Jan Matejko, dzięki szkicom którego możemy dziś wspominać nieistniejącą już drewnianą zabudowę miasteczka. Ciekawe, czy w zachowanym do dziś krytym gontem dworku, w którym tu przebywał, czuł ten sam przyjemny, charakterystyczny zapach impregnowanego drewna pomieszanego z wonią okalającej go roślinności? Czy i wtedy można było tu dostrzec ule między krzewami? Poprzez wystawę, dzielimy się wrażeniami naszych uczniów z tego wyjątkowego miejsca. Pragniemy pomóc Państwu przenieść się tam choć na chwilę, poczuć tę pobudzającą wyobraźnię swoistą atmosferę, zapach starych drzew, usłyszeć echo ratuszowego dzwonu…
dr Łukasz Zaręba,
kierownik kształcenia artystycznego