Pokaz filmów Henryka Latuska i AKF NURT 58. Odsłona trzecia

28 kwietnia o godzinie 17:30 zapraszamy do sali widowiskowej MDK na trzecią odsłonę Pokazu filmów Henryka Latuska i AKF NURT 58. Zobaczymy filmy, które nie zostały zaprezentowane podczas pierwszego i drugiego pokazu.

Bezpłatne wejściówki do nabycia w kasie biletowej MDK, tel. 32 224 10 33.

***

Zobaczymy następujące filmy:

1. Górnicze protesty sprzed 20 lat w Łaziskach Górnych (2003 r.) – 21’

Górnicy z KWK Bolesław Śmiały protestują przed zamknięciem ich kopalni. Blokują przejście na drodze szybkiego ruchu przy osiedlu Ameryka oraz manifestują pod łaziskim ratuszem. Na proteście zobaczymy posłów ze Śląska i senatora, którzy też nie zgadzają się z decyzją rządu. „Nie ma Łazisk bez kopalni Bolesław Śmiały” – mówi ówczesny burmistrz, Mirosław Duży. Na proteście są też obecni przedstawiciele innych kopalń. Można poznać zmartwione twarze górników, którzy chodzą wzdłuż ronda w czasie marszu żałobnego, którego gra górnicza orkiestra.

2. Przestroga utopca (2003 r.) – 7’

Poetycki obraz Górnego Śląska odchodzącego w zapomnienie. Cudowna przyroda ukazana w cieniu łaziskiej hałdy i kopalnianych szybów, zwyczajni ludzie i postać nadprzyrodzona – utopiec. Film „Przestroga utopca” opowiada o metamorfozie górnika, który przybiera postać legendarnego śląskiego ducha, by przestrzegać Ślązaków przed skutkiem utraty własnej tożsamości.

3. Gloria (2006 r.) – 8’

Bohaterka filmu na swoje urodziny dostaje konia o imieniu Gloria. Resztę opowiada film.

4. Pewny siebie  (2016 r.) – 2’

Scenka humorystyczna opowiadająca o wchodzeniu w dorosłe życie.

5. Klaudia (2014 r.) – 11’

Wzruszająca opowieść o dziewczynce, która po urodzeniu, zdaniem lekarzy, miała nie chodzić, lecz wróciła do zdrowia dzięki wierze i zaangażowaniu konkretnych ludzi i Pogotowia Opiekuńczego dla Dzieci.
Film zdobył I miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie odbywał się XXX Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów Niepokalanów 2015. 

6. Zapomniany (2006 r.) – 4’

Film nakręcony na podstawie wiersza Czesława Miłosza pt. „Ballada”.  W roli głównej Barbara Kamycka. Podczas 52. OKFA w Koninie film zdobył Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

7. Łaziska Grupa Górska (2009 r.) – 10’  

Łaziska Grupa Górska przedstawia, jak wyglądają wyprawy w wysokie góry.

8. Szlakiem  ścieżek na Wierzysko i Górę św. Jana (2004 r.) – 14’  

Film pokazuje najpiękniejsze ścieżki wytyczone pośród zakątków Łazisk Górnych.

9. Gołąb to jest fajno rzecz (2010 r.) – 10’

Jest to liryczna opowieść o łaziskim miłośniku gołębi pocztowych.