IV Pokaz filmów Henryka Latuska i AKF NURT 58

15 września o godzinie 17:30 zapraszamy do sali widowiskowej MDK na czwartą odsłonę Pokazu filmów Henryka Latuska i AKF NURT 58. Zobaczymy filmy, które nie zostały zaprezentowane podczas poprzednich pokazów.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie biletowej MDK, tel. 32 224 10 33.

***

Zobaczymy następujące filmy:

1. Opowieści o Dioblim Młynie 27’

Opowieść o historii 250-letniego młyna wodnego w Łaziskach Górnych snuje wnuk ostatniego młynarza – Antoni Ludwig. Opowiada on zasłyszane historie i legendy. Wnuczka Barbara Turek i mieszkańcy Łazisk Górnych też wspominają młyn. Film jest próbą rekonstrukcji dziejów młyna, ponieważ spisana kiedyś historia tego miejsca zaginęła w czasie II wojny światowej. Z tej 27-minutowej opowieści został także zrealizowany 10’ film konkursowy pt. Diobli Młyn, który wygrał Festiwal w Niemczy. Film ten zobaczymy  na następnym pokazie.

2. Gloria – spotkanie po latach 3’

Krótka relacja ze spotkania w starostwie  z bohaterką filmu Gloria.

3. Wiersze sercem pisane 14’

Film powstał dzięki przypadkowemu spotkaniu polskiej emigrantki Marii Glaczyńskiej w Niemczech. Jest to poetka-amatorka tworząca wiersze o tematyce religijnej. Jeden z jej wierszy pt. Moje spotkanie z Ojcem świętym ukazał się na ostatnich stronach 103. numeru łaziskiego Magnificatu

4. Spotkanie z kamerą 3’

Młodzi filmowcy z Łazisk Dolnych za kamerą.

5. Rybki z ferajny 2’

Bohaterami filmu są rybki akwariowe i pies Brutus.

6. Relacja z Wągrowca – Tak było 10’

Jurorzy oceniają  film o Dioblim młynie na sali projekcyjnej bezpośrednio po projekcji. Usłyszymy, co pamięta przewodnicząca jury z innych naszych filmów.

Tak było to film o 92-letniej wówczas pani, która na co dzień chodziła w śląskim stroju. Opowiada, jak wyglądało kiedyś jej życie na wsi, w czasach gdy nie było maszyn. Co dalej? Zobaczymy na filmie.

7. Z planu filmu o Salamandrze 17’

Reportaż z planu filmowego o wspomnieniach mieszkańców Łazisk Górnych o dawnym źródełku Salamander.

8. Papieski pociąg w Łaziskach Górnych  8’

Reportaż z powitania papieskiego pociągu w Łaziskach Górnych.