„Panta rhei” – wystawa akwareli Krystyny Nowak

W piątek, 14 kwietnia, zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa akwarelowego Krystyny Nowak. Wystawa nosi tytuł „Panta Rhei”.

Początek o godzinie 18:00 (sala nr 13 Miejskiego Domu Kultury w Łaziskach Górnych).

Artystka tak pisze o sobie:

„Panta rhei” – słowa przypisywane greckiemu filozofowi, Heraklitowi z Efezu, w pełni oddają nieustanne przemiany, którym podlega nasz cały świat, nasze życie, ale też sztuka i media, którymi malujemy, a przede wszystkim farba wodna, jaką jest akwarela. Malując akwarelą trzeba się poddać jej sile i „płynąć” zgodnie z jej wolą, wtedy też powstają najlepsze obrazy, których nigdy nie uda się powtórzyć, każdy kolejny będzie inny…

Malowanie akwarelą to moja ogromna pasja i radość, którą cieszę się z dłuższymi przerwami od prawie 12 lat. W odkryciu tajemnic techniki malowania akwarelą główną rolę odegrały warsztaty artystyczne w Austrii. Spotkałam tam wielu znakomitych, austriackich i niemieckich akwarelistów, którzy pomogli mi zrobić pierwsze i kolejne kroki na niekończącej się drodze nauki posługiwania się tym trudnym medium, jakim jest akwarela. Od tamtej pory nieprzerwanie doskonalę swoje umiejętności poprzez udział w kolejnych kursach u znanych polskich i zagranicznych artystów, ostatnio również online.

Należę do kilku grup twórców w Polsce i Austrii, dzięki czemu mam okazję do stałej  wymiany doświadczeń z innymi pasjonatami malarstwa.

Oprócz wystaw indywidualnych, moje pracy były prezentowane na bardzo wielu wystawach zbiorowych. Regularnie biorę też udział w plenerach malarskich w kraju i za granicą oraz w konkursach i przeglądach sztuki, zarówno lokalnych, jak też ogólnopolskich. Moje obrazy były wielokrotnie wyróżniane oraz nagradzane, co mnie bardzo cieszy i daje motywację do dalszej pracy.

Dalej zgłębiam tę trudną technikę, szukając nowych, często eksperymentalnych, dróg przekładania emocji na papier, znajdując przy tym wiele radości. Mam ogromną nadzieję, że część tej pozytywnej energii widać w moich obrazach.

Absolutnie zgadzam się z Pablo Picasso, który powiedział, że „Sztuka zmywa z duszy kurz codzienności”. Sama doświadczam tego uczucia za każdym razem, kiedy maluję.