V Pokaz filmów Henryka Latuska i AKF Nurt 58

19 stycznia 2024 r. o godzinie 17:30 zapraszamy do sali widowiskowej MDK na piątą odsłonę Pokazu filmów Henryka Latuska i AKF Nurt 58. Zobaczymy filmy, które nie zostały zaprezentowane podczas poprzednich pokazów.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie biletowej MDK, tel. 32 224 10 33.

***

Zobaczymy następujące filmy:

1. Pasieka Pana Zygmunta 9’

Jest to liryczna opowieść o szczęściu. Zygmunt Twardzik, były członek naszego Koła Pszczelarskiego, oprowadzi nas po swojej pasiece w dzielnicy Ameryka w Łaziskach Górnych. Wiosną lubił przebywać ze swoimi ulami pod lasem.

2. Diobli Młyn (2015 r.) 10′

Opowieści o Dioblim Młynie były prezentowane we wrześniu. Ten film jest filmem  konkursowym, którego czas nie mógł przekroczyć 10’.  Film przedstawia historię zabytkowego, 250-letniego młyna wodnego w Łaziskach Górnych. Wnuk ostatniego młynarza – Antoni Ludwig opowiada, co zapamiętał z opowiadań o młynie od swoich przodków. Wnuczka Barbara Turek i Stefania Lukasek też wspominają młyn. W ten sposób film próbuje odtworzyć historię młyna, gdyż spisana niegdyś historia tego miejsca zaginęła w czasie II wojny światowej.

3. Nurt 58 w Niemczy (2016 r.) 2′

Rozdanie nagród. Nurt 58 zdobywa na festiwalu filmowym o zabytkach dwie nagrody główne. I miejsce za film pt. Diobli Młyn oraz II miejsce za obraz Szlakiem ścieżek na Wierzysku i Górze św. Jana, czyli o mniej znanych zabytkach Łazisk Górnych.

4. Mistrz 13′

Film przedstawia koleje losu polskiego malarza Jana Kazimierza Olpińskiego pochodzącego ze Lwowa. Będący pomysłodawcą filmu wnuk artysty, łaziszczanin Piotr Olpiński, chce w ten sposób przypomnieć i spopularyzować twórczość swojego dziadka.

5. Hity domowego kina przedstawia TAWIZJA 14′

Telewizja TAWIZJA przedstawia filmy amatorskie, które już zaistniały na różnych festiwalach filmowych. Zobaczymy, jak wygląda praca w AKF Nurt 58 w Łaziskach Górnych.

6. Łaziszczanin w Wenecji (2022 r.) 2′

Jest to krótka relacja z Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie łaziszczanin odbiera Nagrodę Specjalną Jury sekcji Horyzonty za film pełnometrażowy Chleb i sól. Zobaczymy go także grającego w skata w teledysku pt. Na naszym placu zrealizowanym przez Nurt 58 w 2006 roku.

7. Na naszym placu (2006 r.) 3′

Teledysk ukazujący życie w śląskich familokach wielokrotnie brał udział w Śląskiej Liście Przebojów w TP3, gdzie 4 razy z rzędu zdobył I miejsce. W 2007 roku zdobył I miejsce na Festiwalu Filmów Amatorskich w Łaziskach Górnych a w roku 2008 Nagrodę Specjalną w Kole.

O teledysku napisali z USA: (pisownia oryginalna)

No cóż, serce staje a łzy same cisną się do oczu. Co za wyrażenie obrazu całości naszego kochanego folkloru. Szkoda, że dzisiaj nasza młodzież nie dostrzega piękna przodków, bo tak mało filmów się o tym tworzy. Wielkie uznanie całemu zespołowi tego filmu a samemu reżyserowi Panu Henrykowi Latuskiemu życzymy my Polacy na emigracji z USA by nie przestawał w tworzeniu takich filmów, by nasze młode pokolenie nie zapomniało piękna naszego folkloru.

Z poważaniem – Aleksandra Zalewska Clifton N.J. USA.

8. I Bieg Uliczny w Łaziskach Górnych (2008 r.) 20′

Reportaż z I Biegu Ulicznego na terenie naszego miasta.

9. Wspomnienia ze śląskiego familoka II (2002 r./ 2023 r.) 12′

Historie z życia codziennego mieszkańców Śląska opowiedziana gwarą.
Film zakwalifikował się na 21. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” w Oświęcimiu. Będzie tam prezentowany jeszcze w styczniu 2024 roku. Jest to druga wersja filmu. Na pokazie naszych filmów w grudniu 2022 roku oglądaliśmy pierwszą wersja filmu.