ORGANY – „królem” instrumentów
Organy to zespół piszczałek, z których każda wydaje tylko jeden dźwięk o określonej wysokości i barwie. Organista – naciskając klawisz – otwiera dopływ powietrza do odpowiadającej danemu klawiszowi piszczałki. Wydaje się to bardzo proste, jednak organy są najbardziej skomplikowanym i rozbudowanym instrumentem muzycznym – zwanym ich „królem”.
Zalążkiem organów była z jednej strony starogrecka fletnia Pana, czyli zespół kilku uszeregowanych piszczałek trzcinowych, z drugiej zaś ludowy instrument ze skórzanym miechem, znany w Polsce pod nazwą dudy lub kozioł. W III wieku p. n. e. aleksandryjski matematyk Ktesibios skonstruował organy wodne, które stały się ulubionym instrumentem Rzymian, używanym głównie podczas przedstawień cyrkowych. Później napęd wodny zastąpiono napędem pneumatycznym i w takiej formie konstrukcyjnej trafiły w VIII i IX wieku do Europy – tu rozwija się budownictwo organowe, początkowo dla użytku świeckiego, a następnie dla kościołów, głównie z zadaniem wspierania głosów śpiewaczych.
W mniejszych pomieszczeniach i kościołach używano tzw. pozytywów lub mniejszego przenośnego portatywu. Instrumenty te posiadały niewiele piszczałek i tylko jedną klawiaturę.
Kolejną, nieco bardziej zaawansowaną wersją pozytywu i portatywu była fisharmonia, którą jeszcze do lat 80. ubiegłego wieku można było spotkać w niektórych domach i kapliczkach na terenie całej Polski.
Od wieku XIV organy rozbudowały się otrzymując kilka klawiatur ręcznych (manuałów) i jedną nożną (pedał), a szczyt budownictwa nastąpił w okresie baroku. Wprowadzono olbrzymią rozmaitość piszczałek wykonanych nie tylko z drzewa i cyny, ale także z ołowiu, kości słoniowej, szkła itp. Bardzo ważnym elementem stał się prospekt, czyli front organów z umieszczonymi na nim piszczałkami, figurkami i innymi zdobieniami. Ulepszano też system doprowadzania powietrza, żeby w końcu zastosować prąd elektryczny do napędu miechów.
W okresie baroku zaczęli działać też wybitni organmistrzowie, jak np. niemiecka rodzina Silbermannów. Wtedy też tworzyli wybitni kompozytorzy muzyki organowej, jak Johan Pachelbel, Dietrich Buxtehude czy Jan Sebastian Bach.
…. i jeszcze parę ciekawostek o organach
- Widoczna część instrumentu, czyli prospekt, to niekiedy wybitne dzieła architektury, sztuki sakralnej i zdobnictwa.
- Każde organy są unikatowym niepowtarzalnym instrumentem, budowanym na zamówienie, dostosowanym do potrzeb, miejsca, w którym mają być używane, oraz … od wysokości budżetu, jakim dysponuje zamawiający.
- Największe koncertowe organy znajdują się w Atlantic City Convention Hall w New Jersey (USA). Posiadają siedem manuałów, 33114 piszczałek i ważą 150 ton.
- Najmniejsze piszczałki mają 2,5 cm, największa ma około 10 metrów!
- Siła głosu jednej z największych piszczałek jest sześciokrotnie większa niż najgłośniejsza syrena lokomotywy.
- Największe organy w Polsce znajdują się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.
- Do obsługi miechów zatrudniano kalikantów. Dzieje się tak również obecnie, np. podczas braku zasilania elektrycznego.
- Najstarsze, zabytkowe organy na naszym terenie znajdują się w kościele pw. św. Wawrzyńca w Mikołowie Mokrem. Instrument został wybudowany przez organmistrza z Brzegu Chrystiana Wilhelma Schefflera juniora w 1778 roku!
opr. Tadeusz Wita