Czarnobyl. Prelekcja podróżnicza

13 listopada o godzinie 17:30 zapraszamy na spotkanie podróżnicze pt. CZARNOBYLSKA STREFA WYKLUCZENIA – FIKCJA A RZECZYWISTOŚĆ.

Spotkanie z Dominikiem Wójcikiem – pasjonatem turystyki ekstremalnej.

Uwaga! Wstęp na prelekcję jest bezpłatny, jednak prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału osobiście lub telefonicznie pod numerem 32 224 10 33.

O PRELEKCJI

Czarnobyl. Słowo, które w osobach urodzonych w latach 80-tych i wcześniej, wywołuje strach. Strach przed czymś, co nazywa się często „niewidzialnym wrogiem”. Skażeniem radioaktywnym. Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej z kwietnia 1986 roku do dziś pozostawiła na ludzkości piętno, którego nie sposób się pozbyć. Czy jej skutki naprawdę były tak przerażające? Czy Strefa Wykluczenia, zajmująca dziś teren ponad 2,5 tys. km kwadratowych w północnej Ukrainie jest naprawdę miejscem wymarłym? Postapokalitpyczną pustynią? I jak zmieniła ją wojna? Sprawdzimy to. Przejdziemy się ulicami Czarnobyla i Prypeci – miasta dziś kompletnie opuszczonego. Wejdziemy do sterowni bloku numer 4 elektrowni, w której podejmowano decyzje w noc katastrofy. Zbadamy instalacje wojskowe, które w czasach Związku Radzieckiego były ściśle tajne. Wreszcie… poznamy mieszkańców dzisiejszej Zony. Najsilniejszych ludzi na świecie.

O AUTORZE

Dominik Wójcik – z zawodu dziennikarz, z zamiłowania eksplorator opuszczonych miejsc. Urodzony w 1991 roku „nie zdążył” na czarnobylską katastrofę, jednak jej skutki odczuł wręcz bezpośrednio. Pierwsze kroki w Strefie Wykluczenia stawiał w 2010 roku. Od tego momentu, wybrał się do Zony jeszcze kilka razy, w tym raz w czasie trwającej wojny. I zawsze odkrywa tam coś nowego. Czasem smutnego, czasem zabawnego. Czasem przerażającego, a czasem… wzruszającego. A wszystko to w towarzystwie ogłuszającej ciszy panującej w miejscu, o którym świat zapomniał.

To jednak nie wszystko. W 2022 roku został członkiem redakcji portalu Napromieniowani.pl – jednego z największych na świecie, traktującego o Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia i energetyce jądrowej. Od ponad 13 lat eksploruje opuszczone miejsca. Odwiedza nie tylko polskie obiekty. Na wyprawach był także w Czechach, Austrii, Niemczech i Francji. Od niedawna schodzi także pod ziemię, czołgając się lub brodząc w wysokiej wodzie, w porzuconych często dziesiątki lat temu kopalniach, sztolniach czy instalacjach wojskowych.

W wolnych chwilach zapalony kibic piłki nożnej i hokeja na lodzie oraz absolutny fanatyk kultury postapokaliptycznej, z literaturą i filmami na czele.