Nabucco. Wyjazd na operę do Teatru Śląskiego

BRAK MIEJSC.

19 marca, w niedzielę, zapraszamy na wyjazd do Teatru Śląskiego na jedną z najpiękniejszych oper Giuseppe Verdiego NABUCCO. Gościnnie w Teatrze Śląskim wystąpi Opera Śląska z Bytomia.

Wyjazd z Łazisk Górnych o godzinie 17:00, opera o godzinie 18:00.

Koszt wyjazdu – 105 zł (w tym cena biletu, przejazd i ubezpieczenie).

Zapisy przyjmuje kasa MDK, tel. 32 224 10 33. Ilość miejsc ograniczona!

KILKA SŁÓW O OPERZE

Podczas trwającego remontu dużej sceny w ramach Opera on tour 19 marca gościnnie na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach wystawione będzie dzieło Giuseppe Verdiego „Nabucco”. Katowicka publiczność będzie mogła usłyszeć przepiękną pieśń „Va pensiero”, która stała się nieoficjalnym hymnem Włoch i nawet dziś jest często bisowana. Niektórzy twierdzą, że dla tego jednego utworu nie można opuścić żadnego przedstawienia. Gromkimi brawami publiczność nagradza uwerturę oraz większość melodii – zarówno chóralnych, jak i arii czy duetów. W Operze Śląskiej spektakl ten zajmuje pozycję zaszczytną; jest jedną z wiodących oper w jej repertuarze. W Polsce zaszczyt odkrycia „Nabucca” przypadł właśnie Operze Śląskiej. To tutaj było ono wystawiane od dnia premiery z 1983 roku i przez 23 lata nie schodziło nawet na jeden sezon z afisza! Oparta na przekazach biblijnych historia dziejów narodu żydowskiego w niewoli babilońskiej, stała się jedną z najbardziej znanych i popularnych w historii gatunku. To młodzieńcze dzieło Verdiego oszałamiające rozmachem scen zbiorowych i porywających arii przyniosło mu sławę i postawiło w gronie najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki klasycznej. Po raz pierwszy na scenie bytomskiego teatru „Nabucco” wystawiono w 1983 r. Nowa sceniczna realizacja opery Verdiego (premiera miała miejsce w maju 2007 r.) to wyjątkowy spektakl w reżyserii Laco Adamika i obowiązkowa „lektura muzyczna” dla wszystkich miłośników sztuki operowej!