Norymberga – spotkanie podróżnicze

11 października o godz. 17.00 zapraszamy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łaziskach Górnych oraz wszystkich chętnych spoza UTW na spotkanie podróżniczo-kulturowe pt. „Norymberga – czerwone piwo w ciemnych piwnicach”.

Wykład poprowadzi Andrzej Pasławski – krakowianin, podróżnik, instruktor i pasjonat fotografii. Na pokazach i slajdowiskach dzieli się swoimi barwnymi wrażeniami i przebogatym doświadczeniem.

Uwaga! Wykład jest bezpłatny, jednak z uwagi na stan pandemii prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału osobiście lub pod numerem telefonu 32 224 10 33.

Norymberga – drugie, co do wielkości miasto Bawarii, a właściwie stolica Frankonii – obecnie czternaste najludniejsze miasto w Niemczech.
Pierwsze wzmianki datowane są na rok 1050 jako Nuorenberc, czyli skalista góra. Nazwa ta bardzo trafnie określa miasto – najstarsza jego część leży bowiem na pokładach skał piaskowcowych. Ta struktura była bardzo brzemienna w historii tego miasta – od średniowiecza, poprzez wojny, aż do dnia dzisiejszego.
Historia Norymbergi ma już 10 wieków, ja odwiedzam ją i smakuję regularnie od zaledwie 35 lat, lecz postaram się przekazać wiedzę sprzed wieków, aż do czasów, kiedy doświadczam jej piękna osobiście!
To miasto partnerskie Krakowa. Jest w Krakowie Dom Norymberski, jest i w Norymberdze Krakauer Haus czyli Dom Krakowski. To „drugi Kraków” i ja, jako Krakus czuję się tam, jak w domu!
Pokażę i przekażę piękno oraz niepowtarzalną atmosferę tego „drugiego Krakowa” – miasta Wita Stwosza, Albrechta Dürera , miasta pierników, bliźniaczego Rynku Głównego z norymberskim Kościołem Mariackim.
Zwiedzimy Norymbergę od punktów najwyższych, skąd podziwiać można panoramy Starego Miasta, aż po potężne podziemia, w których od średniowiecza ważono regionalny gatunek piwa – Rotbier!
Skoro jest to Bawaria, przeto piwo motywem nieodzownym być musi i udowodnię, iż piwo uratowało życie tysiącom mieszkańców Norymbergi.
Ciężko doświadczonej podczas alianckich nalotów, kiedy to miasto zbombardowane zostało „za karę” swej ciemnej historii Perteitagów i szaleńczej wizji Hitlera.
Z tymi faktami nierozerwalnie wiąże się kolejny etap historii miasta – procesu norymberskiego.
Zobaczymy te miejsca, ale i ciekawostki mało znane turystom, będzie „viel, viel mehr”!
Wejdziemy w podziemia i bunkry, gdzie podczas wojny ukryty był ołtarz Wita Stwosza z krakowskiego Kościoła Mariackiego!
Jednym słowem – będzie wysoko, będzie nisko, będą dni, ale i nocna atmosfera miasta!